O czym miałbyś pisać i dlaczego?



Niełatwo jest zacząć pisać, jeżeli startujemy nie znając swojego kierunku i celu. Jako dzieci nie mamy tych wszystkich wątpliwości, których nabieramy wraz z wiekiem; nie zastanawiamy się czy oby nasz tekst jest wystarczająco dobry, czy spodoba się i zapadnie w pamięć innym albo czy nie obnaży zbytnio naszej wrażliwej i bardzo osobistej cząstki. Po prostu działamy - bez zbędnych uprzedzeń, kompleksów czy planów. Prowadzi nas wtedy marzenie - nie obciążone własnymi bądź cudzymi wątpliwościami. Jeśli nie zaczęliście wtedy to możliwe, że natkniecie się przy starcie na pewne blokady. Warto wtedy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, by dowiedzieć się:
  • jaką rolę chcemy pełnić jako twórcy
  • do kogo chcemy mówić
  • jaki wizerunek własny chcemy stworzyć
  • jaki światopogląd chcemy przedstawić
Inny tekst powstanie w środowisku zbuntowanych punkowych nastolatków, chcących wyłamać się z systemu, a inny w boysbandzie chcącym podbijać damskie serca i listy przebojów. Tak czy inaczej, kluczową sprawą jest, żebyś zastanowił się nad tym kim jesteś, jakimi wartościami się kierujesz i z kim chcesz je dzielić. Przyjrzyjmy się przykładowym motywacjom i tematom piosenek:

Tekst jako osobiste wyznanie - chyba najczęstsza znana mi grupa tekstów. Powstaje, jeśli mamy - mówiąc żartobliwie - "bogate życie wewnętrzne" i wszelkie nasze przemyślenia czy emocje przekładamy na teksty. Motywacją może być w tym przypadku chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi, którzy być może przeszli lub przejdą podobną drogę. Nasza opowieść może być pomocna, oczyszczająca a nawet motywująca. Inną sprawą jest, że pisanie osobistych tekstów może być dla samego autora formą autoterapii. Typowym przykładem w tej grupie są teksty miłosne, komentujące życie uczuciowe przed, po czy w trakcie trwania związku.

Tekst jako światopogląd i komentarz do rzeczywistości - w tym przypadku wychodzimy nieco dalej, poza własną sferę uczuciową i zaczynamy mierzyć się ze swoimi poglądami o świecie, o ludziach, wchodząc w tematy bardziej uniwersalne. Tu zwracamy uwagę na pewne problemy społeczne czy polityczne. Teksty takie często zawierają pewną dawkę poczucia misji czy moralizatorstwa. W swojej twórczości chcemy powiedzieć o czymś ważnym - nie tylko dla nas samych, ale też dla szerszej grupy. Jest to pisanie zaangażowane, wymaga wiedzy, dojrzałej refleksji, chociaż może być też efektem świeżego, młodzieńczego buntu.

Tekst jako rozrywka - taki typ tekstu znajdziemy w muzyce popowej, radiowej oraz w muzyce przeznaczonej do zabawy (klubowej i "biesiadnej"). Teksty te są łatwe do powtórzenia, mają proste, wręcz oczywiste rymy i szybko zapadają w pamięć. Przykładowe tematy poruszane w takich piosenkach to: impreza, atrakcyjna kobieta, miłość lub nazywana przeze mnie żartobliwie tematyka "pocieszna" (w stylu: "nie martw się, jutro będzie nowy dzień"). 

Tekst koncepcyjny - tu pole do popisu ma nasza kreatywność i to na najwyższych obrotach - za pomocą języka, sarkazmu czy całościowej kreacji tworzymy nowy, indywidualny świat. Artysta formuje w ten sposób pewien kod, poprzez który porozumiewa się z grupą odbiorców.

To teraz pytanie do was: który z powyższych typów tekstów jest wam najbliższy? 
Myślę, że każdy z was może znaleźć w swojej głowie kilka pomysłów - może to będzie doświadczenie, może silne emocje, a może jakiś ważny temat społeczny wymagający komentarza - zapiszcie wszystko co przyjdzie wam do głowy, nie dajcie tym myślom umknąć!

Komentarze