Pisanie piosenek - co nam się przyda?



Dzisiaj zajrzymy do worka naszych wszelakich cech i umiejętności i zastanowimy się co z tego worka nam się przyda, co z niego wyrzucić, a co wręcz przeciwnie - przydałoby się dodać, jeśli chcemy rozwijać się w sztuce songwritingu. Zaczynamy!


Kreatywność - niekwestionowany numer jeden! To na nią, a raczej na jej brak słyszę najczęściej skargi. Dobra wiadomość jest taka, że nad kreatywnością można pracować, można ją stymulować, rozwijać poprzez ćwiczenia. Zmierzamy w końcu do sytuacji, w której pomysł goni pomysł, a naszym głównym zmartwieniem staje się co tym razem wybrać.

Wyobraźnia - ściśle łączy się z kreatywnością. Mówiąc o wyobraźni mam na myśli umiejętność tworzenia historii, obrazów czy dialogów w naszej głowie. "Wpatrujcie" się w muzykę tak jakby była obrazem, dajcie się przenieść w miejsce, w które chce Was zabrać. Waszą wyobraźnię efektywnie stymulować będą zarówno książki, filmy jak i wszelkiego rodzaju sztuki wizualne.

Muzykalność - rozumiana tu jako wrażliwość na muzykę, osłuchanie. Warto słuchać muzyki świadomie - zwracając uwagę zarówno na tekst, jak i inne użyte środki (instrumenty, tempo, forma). Co sprawia, że dany utwór zapada nam w pamięć? Jaki ma kolor?
Spróbujcie usiąść, włączyć ulubioną piosenkę i zastanowić się jaka ona jest. Użyjcie do tego wszystkich zmysłów!

Wiedza o człowieku - im więcej wiemy o ludziach, tym lepiej rozumiemy nie tylko ich ale i siebie samych. Tematy społeczne, kulturowe to kopalnia inspiracji. Pomocne może okazać się sięganie do programów dokumentalnych czy literatury o tematyce psychologicznej czy biograficznej.

Umiejętność słuchania siebie oraz innych - no proste, że jasne! Gdy wsłuchujemy się w wewnętrzny głos to słyszymy całą gamę dźwięków naszej duszy: wzloty, upadki, radości i smutki, wszelakie przemyślenia i poglądy. Z kolei gdy słuchamy innych dookoła to każdorazowo poznajemy ich historię, ich punkt widzenia, doświadczenia - są to gotowe pomysły na teksty. Warto wyłapywać z otoczenia charakterystyczne słowa, powiedzenia, ciekawe sytuacyjne dialogi.

Cierpliwość - każda umiejętność potrzebuje praktyki, by mogła się rozwijać. Nie ma recepty na szybki, dobry tekst - nie znajdziemy uniwersalnego schematu do jego napisania, ani możliwości zamknięcia go w ramy czasowe. Oczywiście taki tekst może powstać od ręki, ale równie dobrze może dojrzewać tygodniami szukając swojej puenty.

Ambicja - Zawsze pomocna, gdy chce się robić coś na prawdę dobrze. Mobilizuje, wprawia nas w ruch. Oczywiście w przypadku gdy urośnie do nienaturalnych rozmiarów może przeszkadzać.

Pokora - to świadomość, że wciąż potrzebujemy się rozwijać, uczyć od lepszych, wyciągać wnioski z własnych błędów. Pozwala dostrzegać w sobie wciąż nowy potencjał do rozwoju a nie oszlifowany, skończony diament bez skazy.

Odwaga - do kreowania własnego stylu, do zabawy językiem, slangiem, sarkazmem czy wielowarstwowością. Te i wiele innych cudów, na które jesteśmy w stanie sobie pozwolić by wyrazić swoje unikatowe spojrzenie na świat i puścić wolno swoją kreatywność (patrz punkt 1).
Gotowość dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami, uczuciami

Znajomość języka polskiego - każdy język nosi za sobą niedłącznie obraz świata, kultury, z którego się wywodzi i w którym funkcjonuje. Poprzez język wartościujemy rzeczywistość.



Wydaje mi się, że umieściłam wszystko co najważniejsze, ale może dodalibyście coś do tej listy? Jestem ciekawa Waszych opinii czy sugestii - więc jeśli przychodzi Wam coś do głowy - piszcie!

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Hej, dzięki! Zapraszam do śledzenia bloga :) Niebawem kolejne wpisy - mam nadzieję równie pomocne!

      Usuń

Prześlij komentarz